RÓMSKÉ KŘESŤANSKÉ SHROMÁŽDĚNÍ BETLÉM
fotka
Opravdu jsem změnil život

"On dává ustálému sílu, a tomu, ješto žádné síly nemá, moci hojně udílí. Ustává a umdlévá mládež, a mládenci těžce klesají.
Ale ti, jenž očekávají na Hospodina, nabývají nové síly. Vznášejí se peřím jako orlice; běží, a však neumdlévají, chodí, a neustávají."

BK Izaiáš 40,29-31
fotka
Manželka Eun suk je mi velkou oporou
Jmenuji se Emil Čonka. Narodil jsem se v roce 1963. Jsem z 12 dětí. Vyrostl jsem na Slovensku ve vesnici Stará lesná, která je přímo pod Tatrami. Na dětství mám hezké vzpomínky. Když mi bylo 16 let přestěhovali jsme se celá rodina do Plzně. V 19 letech jsem se oženil a založil rodinu. Do roku 1989 jsem normálně pracoval např. v mlékárně nebo ve Škodovce. Po revoluci jsme začali s bratrem podnikat ve stavebnictví, asi rok se nám dařilo. Poctivě jsme si vydělávali velmi slušné peníze. Tyto peníze jsme však z větší částí neinvestovali ani do rodiny ani do podnikání, ale rozhazovali jsme je za špatné věci. "Chuďas je na obtíž i svému příteli, boháče ale všichni milují." Přísloví 14,20 (NBK). Dal jsem se nalákat na různé způsoby jak vydělat rychle nepoctivé peníze. Do těchto nepravostí jsem pozval i své bratry. Vykradli jsme kostel, ale při náhodné silniční kontrole jsme byli zadrženi a převezeni do vazby. Všemi možnými způsoby jsme se snažili vykroutit, ale nepodařilo se nám to. Bůh s námi měl svůj plán. Bůh se rozhodl nás na naší špatné cestě zastavit a nikdo mu to nemohl překazit. To, že mě uvěznili, byla pro mě těžká rána. Manželka se se mnou rozvedla, ztratil jsem své blízké. Měl jsem deprese, sebevražedné myšlenky, přemýšlel jsem o smyslu života. Z vazby jsme jeli do Bratislavy k soudnímu jednání kvůli odvolání k nejvyššímu soudu. Přestože jsem do té doby s Bohem žádné osobní zkušenosti neměl, brečel jsem tam na záchodě a volal k němu. Sliboval jsem Bohu, že jestli mě pustí, nebudu už dělat žádné blbosti. Pustili mě, ale ne tak brzy, jak jsem si představoval. Dostal jsem 8 let nepodmíněně a 7 let jsem si odseděl. Poslední rok mi odpustili za dobré chování. Svůj slib jsem přesto splnil. Čas strávený ve vězení byl pro můj život moc důležitý. N elituji toho, protože jsem v té době poznal Ježíše a tím našel skutečný smysl života. V klidu jsem si přestavěl hodnoty ve svém životě. Bůh mi dal i to, co jsem si myslel, že se pro mě nenávratně ztratilo. Rok po propuštění z vězení jsem se znovu oženil. "Co oko nevidělo, co ucho neslyšelo, co člověku nikdy ani na mysl nepřišlo, to Bůh připravil těm, kdo jej milují." 1. Korintským 2,9 (NBK). Moje manželka Eun-suk je Korejka. Přijela do Čech jako misionářka. Máme spolu 5 krásných dětí. Chodím do práce, živým rodinu, žiji nový život.
Telefon: +420 774 888 682; email: emil.conka@gmail.com